Dla wielu osób psy są jak członkowie rodziny – nic więc dziwnego, że właściciele coraz częściej zabierają swoich pupili także na urlop. Planujesz wypoczynek w Karkonoszach i chcesz, aby Twój czworonożny przyjaciel towarzyszył Ci w tej przygodzie? Zanim odwiedzisz Karkonosze z psem, sprawdź najważniejsze informacje dotyczące wędrówek górskich z czworonogami i które trasy możecie pokonywać wspólnie.
Gdzie z psem w górach nie można wchodzić?
Podczas planowania wyjazdu z pupilem warto wybrać miejsce nie tylko przyjazne zwierzętom, ale też takie, które umożliwi wspólne spędzanie czasu. Choć coraz więcej obiektów, restauracji i miejsc publicznych jest otwartych na gości z psami, nadal istnieją miejsca, gdzie zwierzak nie będzie mógł wejść. Dotyczy to głównie niektórych obszarów przyrodniczych, parków narodowych czy rezerwatów, gdzie zakaz wprowadzania zwierząt ma na celu ochronę naturalnych ekosystemów. Dlatego, aby uniknąć rozczarowań, warto wcześniej sprawdzić, gdzie z psem będziemy mogli cieszyć się wspólnym wypoczynkiem i zaplanować dłuższy trekking.
Ze względów przyrodniczych zakaz wprowadzania psów może obowiązywać na obszarze ochrony krajobrazowej czy w niektórych parkach narodowych. Tymczasem w górach nie brakuje pięknych, cennych przyrodniczo obszarów, przez których tereny często przebiegają malownicze piesze szlaki turystyczne czy ścieżki przyrodnicze. Tworzą one fantastyczne warunki pod całodniowe wyprawy w otoczeniu natury, jednak nie zawsze na taką wędrówkę możemy wybrać się z pupilem. Na wprowadzanie czworonogów nie zezwalają przede wszystkim:
- Tatrzański Park Narodowy (w Tatrach dostępne dla psów są jedynie Dolina Chochołowska i Ścieżka nad Reglami),
- Bieszczadzki Park Narodowy,
- Babiogórski Park Narodowy,
- Gorczański Park Narodowy,
- Pieniński Park Narodowy,
- Magurski Park Narodowy.
- Świętokrzyski Park Narodowy.
Jak upewnić się, czy dany odcinek szlaku pozwala na wprowadzanie psów? Najczęściej przy wejściu na trasę znajdziesz stosowne tabliczki informacyjne. Co ważne, nawet jeśli w danym miejscu wejście z psem jest dozwolone, przed wyprawą zapoznaj się z obowiązującym regulaminem – na większości z nich zwierzak musi być prowadzony na smyczy. Zasada ta służy bezpieczeństwu zarówno turystów, jak i dzikich zwierząt, a ponadto zapewnia komfort pozostałym osobom korzystającym ze szlaków.
A gdzie w góry z psem możesz pojechać? Parki narodowe, które zezwalają na wejście psem, to na przykład Ojcowski Park Narodowy czy Park Narodowy Gór Stołowych. Z czworonożnym przyjacielem możesz również wybrać się w Góry Stołowe, Góry Izerskie, Góry Sowie czy Beskid Śląski i Żywiecki. Doskonałym miejscem na wspólne wędrówki jest także Karkonoski Park Narodowy, gdzie obowiązuje jedynie częściowy zakaz na wybranych odcinkach.
Karkonosze z psem – co warto zobaczyć?
Wędrowanie z psem po terenach cennych przyrodniczo, takich jak parki narodowe, wymaga odpowiedzialnego podejścia każdego właściciela. W parku narodowym pupil musi przebywać na smyczy, a właściciel powinien posiadać kaganiec dla zwierzaka. Istotne jest też, aby zwrócić uwagę na zachowanie psa względem innych turystów i dzikiej przyrody oraz zachowywać zasadę przezorności – nawet najlepiej ułożony zwierzak może zareagować nieprzewidywalnie w nowych dla niego warunkach.
Należy dbać także o czystość na szlaku i sprzątać pozostawiane przez psa odchody. Dodatkowo każdy właściciel musi pilnować, by zwierzak nie niszczył otoczenia – dotyczy to zwłaszcza zachowań związanych z chęcią tropienia czy rozkopywania nor znajdujących się przy szlaku.
Karkonoski Park Narodowy udostępnia w sumie 97 kilometrów szlaków turystycznych, po których można wędrować z czworonogiem. Chcąc odkrywać Karkonosze z psem, musisz jednak wiedzieć, że trasy o łącznej długości 34 kilometrów są zamknięte dla turystów z psami, gdyż prowadzą one przez najcenniejsze ostoje przyrody Karkonoszy oraz siedliska chronionych gatunków zwierząt. Poniżej znajdziesz listę odcinków, na których obowiązuje zakaz wędrówek z psami.
- Szlak zielony z Polany do szlaku czerwonego przy Słoneczniku.
- Szlak zielony od Pielgrzymów do schroniska Odrodzenie.
- Szlak zielony od Przełęczy Karkonoskiej (od schroniska Petrova Bouda), do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i dalej Mokrą Drogą przez zbocza Szrenicy aż do Jakuszyc (cała Ścieżka nad Reglami jest z zakazem).
- Szlak czarny od Jaworowej Łąki w Czarnym Kotle Jagniątkowskim do Koralowej Ścieżki.
- Szlak czarny na Petrówce od Jagniątkowa, od Drogi pod Reglami do szlaku czerwonego przy Petrovej Boudzie.
- Przy wodospadzie Kamieńczyka.
- Szlak czerwony przez Kocioł Łomniczki od schroniska Dom Śląski do schroniska Nad Łomniczką.
- Szlak czerwony od skrzyżowania z czarnym szlakiem z Michałowic do skrzyżowania z niebieskim szlakiem prowadzącym do Przełęczy pod Śmielcem.
- Szlak żółty od Betonowego Mostu do remontowanego schroniska Nad Łomniczką.
- Szlak niebieski od Skalnego Stołu do Przełęczy Okraj.
Mapa szlaków zamkniętych dla psów jest też dostępna na stronie Karkonoskiego Parku Narodowego. Na pozostałych trasach wędrówki z psami prowadzonymi na smyczy są dopuszczone zgodnie z zapisami planu ochrony parku, który wprowadza wyjątki od ustawowego zakazu.
Co ważne, poruszanie się w Karkonoskim Parku Narodowym po nieudostępnionym dla turystów z psami szlaku grozi mandatem. Kara finansowa może zostać nałożona również w sytuacji, gdy nie prowadzimy psa na smyczy. Należy jednak podkreślić, że celem Karkonoskiego Parku Narodowego nie jest wystawianie mandatów, a ochrona przyrody i edukacja odwiedzających.
Szlaki, na których obowiązuje zakaz wprowadzania psów, zostały oznakowane tabliczką informacyjną. Dla lepszej orientacji znaki informacyjne znajdują się także przy odcinkach, po których bez obaw można wędrować z czworonogiem.
Chcesz zwiedzić Karkonosze z psem? Znajdź idealny nocleg!
Karkonosze z psem to doskonały pomysł na urlop nie tylko z uwagi na piękne, możliwe do wspólnego odkrywania tereny. Bez większego problemu znajdziesz też hotel w Karpaczu lub innej miejscowości w regionie, do którego możesz pojechać z psem – takich jak Sandra SPA. To miejsce przyjazne psom, które swoim gościom oferuje szereg dodatkowych atrakcji i udogodnień, w tym: aquapark, strefę SPA, kręgielnię, bilard, kort tenisowy, boisko do koszykówki, pole do mini golfa, siłownię oraz zewnętrzny plac zabaw dla dzieci.