Karpacz to popularne miasto położone w województwie dolnośląskim, które stanowi doskonały punkt wypadowy w Karkonosze. Można tutaj poczuć nie tylko ducha gór, ale również pospacerować wieloma szklakami zabytków Dolnego Śląska. Atrakcje w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i w okolicach Jeleniej Góry co roku przyciągają prawie 3 miliony turystów, wśród których coś dla siebie znajdą zarówno samotni wędrowcy, jak i rodziny z dziećmi. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w tym regionie.
Centrum Karpacza – gratka dla miłośników gór i dobrego jedzenia
Sam środek Karpacza wyznacza deptak biegnący wzdłuż ulicy 3 Maja. To właśnie tutaj można podziwiać zabytkowe górskie chaty, kupić pamiątki lub wybrać się do jednej z restauracji serwującej tradycyjne przysmaki Dolnego Śląska. Kluski śląskie ze zrazami i modrą kapustą, żurek śląski, pierogi ze słodkim lub słonym farszem, czy wreszcie sikorki karkonoskie przypominające znane placki ziemniaczane to jedynie część specjałów, których warto spróbować, odwiedzając Karkonosze.
Nieopodal głównego deptaka znajduje się Park Miniatur, który szczególnie przypadnie do gustu najmłodszych. Można tutaj podziwiać niewielkie makiety najważniejszych budynków w Karpaczu – zarówno tych istniejących, jak i tych, które nie przetrwały do czasów współczesnych.
Atrakcje turystyczne Karkonoskiego Parku Narodowego
Karkonoski Park Narodowy znajdujący się przy granicy państwowej z Czechami to doskonałe miejsce na piesze wycieczki. Głównym celem turystów jest Śnieżka – najwyższy szczyt Karkonoszy i Sudetów. Jej elementem charakterystycznym są zlokalizowane na szczycie: kaplica św. Wawrzyńca, schronisko oraz budynek Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Aby tu dotrzeć, można wybrać różne trasy, które spotykają się pod Domem Śląskim. W zależności od kondycji i ilości wolnego czasu potrzeba około 40 minut, aby dotrzeć stąd na sam szczyt Śnieżki.
Będąc w Karkonoszach, warto też wybrać się w okolice Małego Stawu, który jest położony obok schroniska Samotnia. Z kolei w okolicach Szklarskiej poręby warto wspiąć się na Śnieżne Kotły, które powstały w wyniku działalności lodowców.
Dolina Pałaców i Ogrodów
To jedno z najciekawszych miejsc Dolnego Śląska obejmujące obszar blisko 100 km2 położony w Kotlinie Jeleniogórskiej (pomiędzy Rudawami Janowickimi a Karkonoszami). Znajduje się tutaj niemal 30 atrakcji architektury świeckiej, gdzie można podziwiać niejeden imponujący pałac, ogrody, parki, czy dawne siedziby rycerskie i szlacheckie. To unikatowy obszar w Polsce, ale również w całej Europie środkowo-wschodniej.
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik z lat 50. XIV wieku, a właściwie jego ruiny, usytuowane są w okolicach Jeleniej Góry – Sobieszewo. Atrakcja znajduje się na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach, która wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m. Od południowo-wschodniej strony znajduje się 150-metrowe urwisko, które opada do tzw. Piekielnej Doliny. Można stąd podziwiać malownicze widoki oraz poczuć ducha średniowiecznego pałacu, skrywającego niejedną tajemniczą legendę.
Dziki Wodospad
W okolicach hotelu Biały Jar w Karpaczu oraz niedaleko dolnej stacji wyciągu na Kopę znajduje się wyjątkowa atrakcja. Dziki Wodospad na Łomnicy, bo o nim mowa, powstał w wyniku wybudowanej zapory przeciwrumoszowej na tej górskiej rzece. Dzisiaj stanowi jeden z najbardziej malowniczych zakątków Karpacza, który doskonale prezentuje się na pamiątkowych fotografiach.
Prywatne Muzeum Techniki i Budowli z Klocków LEGO
To największa tego typu ekspozycja klocków LEGO w Polsce, którą można podziwiać wraz z najmłodszymi przy ulicy Mickiewicza 11. Bajeczne miejsce ulokowane jest na dwóch kondygnacjach budynku i składa się aż z 9 sali tematycznych. Można tutaj zobaczyć kolekcję Star Wars, City, Technic, Miners, Atlantis oraz wiele autorskich budowli. W muzeum można też skorzystać z wielu zabaw aktywizujących jak kierowanie pociągiem, sterowanie maszyną budowlaną lub wprawianie w ruch elementów przygotowanych makiet. W miejscu tym doskonale odnajdują się dzieci, jednak dorośli również chętnie powrócą tutaj do wspomnień z beztroskiego dzieciństwa.
Muzeum Zabawek w Karpaczu
Do miejsc do zobaczenia wraz z najmłodszymi na ziemi karkonoskiej, dopisać należy także to wyjątkowe muzeum. Zostało ono stworzone z kolekcji słynnego mima oraz założyciela Teatru Pantomimy Wrocławskiej – Henryka Tomaszewskiego. Zebrane w budynku dawnego dworca kolejowego w Karpaczu zbiory prezentują rozwój zabawek na przestrzeni blisko 300 lat. Można tutaj podziwiać XVIII-wieczne figurki szopkowe, XIX-wieczne lalki porcelanowe, czy zabawki typowe dla XX wieku. Co ciekawe, pochodzą one z wielu regionów świata, zwłaszcza z Rosji i Niemiec, ale również z Japonii, Meksyku czy Australii.
Tor saneczkowy „Kolorowa”
To całoroczna atrakcja dla rodzin z dziećmi, która może poszczycić się jednym z najdłuższych torów saneczkowych w Polsce. Dwuosobowe saneczki zabezpieczone są dodatkowymi pasami bezpieczeństwa, a maksymalna prędkość jazdy to 35 km/h. Warto więc wybrać się tutaj z najmłodszymi.
Karpacz – atrakcje wodne dla rodzin z dziećmi
Spacery po Karpaczu, Jeleniej Górz, czy okolicach Szklarskiej Poręby warto zakończyć odrobiną relaksu. Idealnym do tego miejscem będzie obiekt Sandra SPA w Karpaczu, gdzie coś dla siebie znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci. Do dyspozycji gości pozostaje aquapark z wieloma atrakcjami wodnymi, a także strefa SPA, gdzie można skorzystać ze specjalistycznych zabiegów, saun oraz jacuzzi. Trudno wymarzyć sobie lepsze zakończenie wizyty na Dolnym Śląsku.